CL03C3R9BA3GNND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C3R9BA3GNND
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
2.56%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
330.2μm
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
300μm
HTS Code :
Width :
304.8μm
Packaging :
Tape and Reel
Depth :
300μm
Length :
600μm
Positive Tolerance :
2.56%
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3.9pF
Datasheets
CL03C3R9BA3GNND
Samsung Electro-Mechanics CL03C3R9BA3GNND
3.9pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C3R9BA3GNND Overview
Negative tolerance of 2.56% is characteristic of this part.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 2.56% when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
CL03C3R9BA3GNND Features
a tolerance of 2.56%
a tolerance of 2.56%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V