CL03C3R8CA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C3R8CA3GNNH
Description
CAP CER 3.8PF 25V NP0 0201
Length :
600μm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Negative Tolerance :
6.58%
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
yes
Depth :
300μm
Packaging :
Tape and Reel
Width :
304.8μm
Positive Tolerance :
6.58%
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
300μm
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3.8pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Datasheets
CL03C3R8CA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C3R8CA3GNNH
3.8pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C3R8CA3GNNH Overview
As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 6.58%.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.A 6.58% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
CL03C3R8CA3GNNH Features
a tolerance of 6.58%
a tolerance of 6.58%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V