CL03C3R8CA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C3R8CA3GNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.8PF 25V C0G/NP0 0201
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
3.8pF
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Series :
CL
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.25pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
CL03C3R8CA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C3R8CA3GNNC
CL 3.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C3R8CA3GNNC Overview
Programs on this device are of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL03C3R8CA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V