CL03C3R6CA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C3R6CA3GNNH
Description
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated DC :
25V
Width :
304.8μm
Length :
600μm
JESD-609 Code :
e3
Positive Tolerance :
6.94%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
300μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Thickness :
330.2μm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
3.6pF
Negative Tolerance :
6.94%
Package / Case :
Depth :
300μm
Datasheets
CL03C3R6CA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C3R6CA3GNNH
3.6pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C3R6CA3GNNH Overview
Considering negative tolerance, this part has 6.94% tolerance.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
CL03C3R6CA3GNNH Features
a tolerance of 6.94%
a tolerance of 6.94%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V