CL03C3R6BA3GNND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C3R6BA3GNND
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
300μm
Number of Terminations :
2
Length :
600μm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Width :
304.8μm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
330.2μm
Positive Tolerance :
2.78%
Negative Tolerance :
2.78%
Capacitance :
3.6pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Depth :
300μm
Datasheets
CL03C3R6BA3GNND
Samsung Electro-Mechanics CL03C3R6BA3GNND
3.6pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C3R6BA3GNND Overview
As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 2.78%.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.A 2.78% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
CL03C3R6BA3GNND Features
a tolerance of 2.78%
a tolerance of 2.78%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V