CL03C3R6BA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C3R6BA3GNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.6PF 25V C0G/NP0 0201
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.3mm
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
330.2μm
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
HTS Code :
Length :
0.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1pF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Radiation Hardening :
No
Depth :
300μm
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
3.6pF
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Series :
CL
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL03C3R6BA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C3R6BA3GNNC
CL 3.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C3R6BA3GNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
CL03C3R6BA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V