CL03C2R7CA3GNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C2R7CA3GNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.7PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
0.6mm
Series :
CL
Number of Terminations :
2
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Depth :
300μm
Thickness :
330.2μm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Capacitance :
2.7pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±0.25pF
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
300μm
Datasheets
CL03C2R7CA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C2R7CA3GNNC
CL 2.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C2R7CA3GNNC Overview
Programs on this device are of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL03C2R7CA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V