CL03C2R7BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C2R7BA3GNNH
Description
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201
Packaging :
Tape and Reel
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Negative Tolerance :
3.7%
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
304.8μm
Voltage - Rated DC :
25V
Positive Tolerance :
3.7%
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
600μm
Capacitance :
2.7pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Depth :
300μm
Datasheets
CL03C2R7BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C2R7BA3GNNH
2.7pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C2R7BA3GNNH Overview
Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 3.7% tolerance.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 3.7%.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
CL03C2R7BA3GNNH Features
a tolerance of 3.7%
a tolerance of 3.7%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V