CL03C2R4CA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C2R4CA3GNNH
Description
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201
Voltage - Rated DC :
25V
Positive Tolerance :
10.42%
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
304.8μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
2.4pF
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Height :
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
10.42%
Dielectric :
C0G
Package / Case :
Depth :
Length :
600μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL03C2R4CA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C2R4CA3GNNH
2.4pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C2R4CA3GNNH Overview
This part is described as having 10.42% tolerance as a negative tolerance.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.The part exhibits a tolerance of 10.42% in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
CL03C2R4CA3GNNH Features
a tolerance of 10.42%
a tolerance of 10.42%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V