CL03C2R4CA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C2R4CA3GNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.4PF 25V C0G/NP0 0201
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Series :
CL
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Capacitance :
2.4pF
Mount :
Surface Mount
Published :
EAR99
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
300μm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Length :
0.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.25pF
Width :
0.3mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
300μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Cut Tape (CT)
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL03C2R4CA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C2R4CA3GNNC
CL 2.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C2R4CA3GNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
CL03C2R4CA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V