CL03C2R4BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C2R4BA3GNNH
Description
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
2.4pF
Length :
609.6μm
CERAMIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Negative Tolerance :
4.17%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Positive Tolerance :
4.17%
Width :
304.8μm
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Thickness :
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL03C2R4BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C2R4BA3GNNH
2.4pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C2R4BA3GNNH Overview
This part is characterized as having 4.17% tolerance, also known as negative tolerance.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 4.17%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
CL03C2R4BA3GNNH Features
a tolerance of 4.17%
a tolerance of 4.17%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V