CL03C2R4BA3GNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C2R4BA3GNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.4PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
300μm
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
2.4pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Code (Metric) :
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Height :
300μm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
CL
Dielectric :
C0G
Length :
0.6mm
Thickness :
330.2μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Width :
0.3mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Tolerance :
±0.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CL03C2R4BA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C2R4BA3GNNC
CL 2.4pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C2R4BA3GNNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
CL03C2R4BA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V