CL03C2R2CA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C2R2CA3GNNH
Description
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201
Voltage - Rated DC :
25V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
304.8μm
300μm
Negative Tolerance :
11.36%
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
yes
Positive Tolerance :
11.36%
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
600μm
Capacitance :
2.2pF
CERAMIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL03C2R2CA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C2R2CA3GNNH
2.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C2R2CA3GNNH Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 11.36%.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Having a tolerance of 11.36% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL03C2R2CA3GNNH Features
a tolerance of 11.36%
a tolerance of 11.36%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V