CL03C1R8CA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C1R8CA3GNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 25V C0G/NP0 0201
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
0201
330.2μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Width :
0.3mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.8pF
Length :
0.6mm
EAR99
Series :
CL
Tolerance :
±0.25pF
Case Code (Metric) :
0603
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL03C1R8CA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C1R8CA3GNNC
CL 1.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C1R8CA3GNNC Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
CL03C1R8CA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V