CL03C1R8BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C1R8BA3GNNH
Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201
Width :
304.8μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Positive Tolerance :
5.56%
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1.8pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
600μm
Number of Terminations :
2
Negative Tolerance :
5.56%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL03C1R8BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C1R8BA3GNNH
1.8pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C1R8BA3GNNH Overview
There is no negative tolerance associated with this part.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.Positive tolerance exhibits 5.56% on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
CL03C1R8BA3GNNH Features
a tolerance of 5.56%
a tolerance of 5.56%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V