CL03C1R6CA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C1R6CA3GNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.6PF 25V C0G/NP0 0201
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
EAR99
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
CL
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±0.25pF
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
0.6mm
2
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Width :
0.3mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
1.6pF
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL03C1R6CA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C1R6CA3GNNC
CL 1.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C1R6CA3GNNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
CL03C1R6CA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V