CL03C1R6BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C1R6BA3GNNH
Description
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0201
330.2μm
Negative Tolerance :
6.25%
Voltage - Rated DC :
25V
e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
600μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Positive Tolerance :
6.25%
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
1.6pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
304.8μm
Datasheets
CL03C1R6BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C1R6BA3GNNH
1.6pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C1R6BA3GNNH Overview
This part is characterized as having 6.25% tolerance, also known as negative tolerance.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 6.25%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
CL03C1R6BA3GNNH Features
a tolerance of 6.25%
a tolerance of 6.25%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V