CL03C1R6BA3GNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C1R6BA3GNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.6PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
300μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1pF
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Series :
CL
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Surface Mount
Thickness :
330.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Length :
0.6mm
Multilayer :
yes
Height :
300μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Width :
0.3mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1.6pF
Published :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL03C1R6BA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C1R6BA3GNNC
CL 1.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C1R6BA3GNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
CL03C1R6BA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V