CL03C1R5CA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C1R5CA3GNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5PF 25V C0G/NP0 0201
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
0603
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Depth :
300μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Length :
0.6mm
Width :
0.3mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Case Code (Imperial) :
0201
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
1.5pF
330.2μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Published :
Multilayer :
yes
Series :
CL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL03C1R5CA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C1R5CA3GNNC
CL 1.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C1R5CA3GNNC Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
CL03C1R5CA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V