CL03C1R3BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C1R3BA3GNNH
Description
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0201
Length :
609.6μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1.3pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Positive Tolerance :
7.69%
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Negative Tolerance :
7.69%
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
CL03C1R3BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C1R3BA3GNNH
1.3pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C1R3BA3GNNH Overview
This part is characterized as having 7.69% tolerance, also known as negative tolerance.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 7.69%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
CL03C1R3BA3GNNH Features
a tolerance of 7.69%
a tolerance of 7.69%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V