CL03C1R3BA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C1R3BA3GNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.3PF 25V C0G/NP0 0201
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Capacitance :
1.3pF
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±0.1pF
HTS Code :
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Cut Tape (CT)
C0G
Series :
CL
Length :
0.6mm
Width :
0.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Thickness :
330.2μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Datasheets
CL03C1R3BA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C1R3BA3GNNC
CL 1.3pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C1R3BA3GNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
CL03C1R3BA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V