CL03C1R2BA3GNND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C1R2BA3GNND
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Thickness :
330.2μm
Capacitance :
1.2pF
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Positive Tolerance :
8.33%
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
300μm
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Height :
300μm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Negative Tolerance :
8.33%
Width :
304.8μm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Length :
600μm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CL03C1R2BA3GNND
Samsung Electro-Mechanics CL03C1R2BA3GNND
1.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C1R2BA3GNND Overview
As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 8.33%.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.A 8.33% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
CL03C1R2BA3GNND Features
a tolerance of 8.33%
a tolerance of 8.33%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V