CL03C120JA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C120JA3GNNC
Description
CAP CER 12PF 25V C0G/NP0 0201
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±5%
Height :
300μm
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Capacitance :
12pF
0201 (0603 Metric)
Width :
0.3mm
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
Length :
0.6mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
CL03C120JA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C120JA3GNNC
CL 12pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C120JA3GNNC Overview
Programs on this device are of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL03C120JA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V