CL03C0R9BA3GNNH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C0R9BA3GNNH
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 0.9PF 25V NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
HTS Code :
Width :
304.8μm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
330.2μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
900FF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Negative Tolerance :
11.11%
Depth :
300μm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Positive Tolerance :
11.11%
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
300μm
Length :
600μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CL03C0R9BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C0R9BA3GNNH
900FF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C0R9BA3GNNH Overview
The part in question has a tolerance of 11.11%.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 11.11%.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
CL03C0R9BA3GNNH Features
a tolerance of 11.11%
a tolerance of 11.11%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V