CL03C0R8CA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C0R8CA3GNNH
Description
CAP CER 0.8PF 25V NP0 0201
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Negative Tolerance :
31.25%
Positive Tolerance :
31.25%
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
e3
Width :
304.8μm
Packaging :
Tape and Reel
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
800FF
Length :
600μm
Datasheets
CL03C0R8CA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C0R8CA3GNNH
800FF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C0R8CA3GNNH Overview
There is no negative tolerance associated with this part.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.Positive tolerance exhibits 31.25% on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
CL03C0R8CA3GNNH Features
a tolerance of 31.25%
a tolerance of 31.25%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V