CL03C0R8CA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C0R8CA3GNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.8PF 25V C0G/NP0 0201
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Number of Terminations :
2
Published :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness :
330.2μm
Case Code (Imperial) :
300μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Series :
CL
Capacitance :
0.8pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL03C0R8CA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C0R8CA3GNNC
CL 0.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C0R8CA3GNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
CL03C0R8CA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V