CL03C0R8BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C0R8BA3GNNH
Description
CAP CER 0.8PF 25V NP0 0201
Ceramic Capacitors
Length :
600μm
JESD-609 Code :
e3
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Spacing :
Min Operating Temperature :
-55°C
Product Depth (mm) :
0.3(mm)
Number of Terminals :
2
Tolerance (+ or -) :
0.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Length (mm) :
0.6(mm)
Mounting Style :
yes
Features :
Voltage :
25Vdc
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Product Diameter (mm) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Form :
Not Required
Construction :
SMT Chip
Negative Tolerance :
12.5%
Package / Case :
Capacitance :
800FF
Rad Hardened :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Case Style :
Ceramic Chip
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±0.1pF
C0G
Width :
304.8μm
Termination Style :
Pad
Packaging :
Tape and Reel
2
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Radiation Hardening :
No
Ratings :
Depth :
300μm
Microwave Application :
Technology :
Standard
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Failure Rate :
Not Required
EAR99
Positive Tolerance :
12.5%
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
CL
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Thickness :
330.2μm
Lead Style :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CL03C0R8BA3GNNH
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL03C0R8BA3GNNH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0201, Number of Terminations:2, CL03C0R8BA3GNNH pinout, CL03C0R8BA3GNNH datasheet PDF, CL03C0R8BA3GNNH amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL03C0R8BA3GNNH ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL03C0R8BA3GNNH
CL 800FF 25V Ceramic Capacitor ±0.1pF 30ppm/Cel ppm/°C 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201
CL03C0R8BA3GNNH Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm).Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 12.5%.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Having a tolerance of 12.5% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL03C0R8BA3GNNH Features
a size/dimension of 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
a tolerance of 12.5%
a tolerance of 12.5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V