CL03C0R7BA3GNNH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C0R7BA3GNNH
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 0.7PF 25V NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
330.2μm
Positive Tolerance :
14.29%
Depth :
300μm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Length :
600μm
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Capacitance :
700FF
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Height :
300μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
304.8μm
Negative Tolerance :
14.29%
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel
Multilayer :
yes
Datasheets
CL03C0R7BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C0R7BA3GNNH
700FF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C0R7BA3GNNH Overview
This part is described as having 14.29% tolerance as a negative tolerance.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.The part exhibits a tolerance of 14.29% in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
CL03C0R7BA3GNNH Features
a tolerance of 14.29%
a tolerance of 14.29%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V