CL03C0R6BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C0R6BA3GNNH
Description
CAP CER 0.6PF 25V NP0 0201
Ceramic Capacitors
Width :
304.8μm
Depth :
300μm
Lead Style :
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
25V
Product Status :
Active
Negative Tolerance :
16.67%
Lead Spacing :
Package / Case :
Length :
600μm
Voltage - Rated :
25V
C0G
Positive Tolerance :
16.67%
Pbfree Code :
300μm
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
600fF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
WRAPAROUND
Features :
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Packaging :
Tape and Reel
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Tolerance :
±0.1pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
CL
Datasheets
CL03C0R6BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C0R6BA3GNNH
CL 600FF 25V Ceramic Capacitor ±0.1pF 30ppm/Cel ppm/°C 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201
CL03C0R6BA3GNNH Overview
Programs on this device are of 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) size/dimension.There is 16.67% tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Positive tolerance is present at 16.67% for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL03C0R6BA3GNNH Features
a size/dimension of 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
a tolerance of 16.67%
a tolerance of 16.67%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V