CL03C0R5BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C0R5BA3GNNH
Description
CAP CER 0.5PF 25V NP0 0201
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Positive Tolerance :
20%
Capacitance :
500fF
330.2μm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Dielectric :
C0G
Length :
600μm
Max Operating Temperature :
125°C
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
WRAPAROUND
Negative Tolerance :
20%
Packaging :
Tape and Reel
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
Width :
304.8μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL03C0R5BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C0R5BA3GNNH
500FF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C0R5BA3GNNH Overview
The part in question has a tolerance of 20%.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 20%.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
CL03C0R5BA3GNNH Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V