CL03C0R3BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C0R3BA3GNNH
Description
CAP CER 0.3PF 25V NP0 0201
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
25V
C0G
Positive Tolerance :
33.33%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Negative Tolerance :
33.33%
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel
Surface Mount
Width :
304.8μm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
600μm
Capacitance :
300FF
Datasheets
CL03C0R3BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C0R3BA3GNNH
300FF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C0R3BA3GNNH Overview
This part is characterized as having 33.33% tolerance, also known as negative tolerance.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 33.33%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
CL03C0R3BA3GNNH Features
a tolerance of 33.33%
a tolerance of 33.33%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V