CL03C030CA3GNNH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C030CA3GNNH
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 3PF 25V NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
330.2μm
Height :
300μm
Negative Tolerance :
8.33%
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Positive Tolerance :
8.33%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel
Max Operating Temperature :
125°C
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Depth :
300μm
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
304.8μm
Length :
600μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
3pF
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Datasheets
CL03C030CA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C030CA3GNNH
3pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C030CA3GNNH Overview
Considering negative tolerance, this part has 8.33% tolerance.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
CL03C030CA3GNNH Features
a tolerance of 8.33%
a tolerance of 8.33%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V