CL03B821KO3NNNH
Mfr.Part #
CL03B821KO3NNNH
Description
CAP CER 820PF 16V X7R 0201
Length :
600μm
Case Style :
Ceramic Chip
Number of Terminals :
2
Rad Hardened :
No
Number of Terminations :
2
Termination Style :
Pad
Temp Coeff (Dielectric) :
EAR99
Product Length (mm) :
0.6(mm)
Height :
300μm
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Style :
Surface Mount
Microwave Application :
No
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
Voltage :
16VDC
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
820pF
Wire Form :
Not Required
Depth :
300μm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
16V
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Product Depth (mm) :
0.3(mm)
Thickness :
330.2μm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Construction :
SMT Chip
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Dielectric :
yes
Failure Rate :
Not Required
Technology :
Standard
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Tolerance (+ or -) :
10%
Temperature Characteristics Code :
Seated Plane Height :
Width :
304.8μm
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
CL03B821KO3NNNH
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL03B821KO3NNNH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:0201, Voltage:16VDC, CL03B821KO3NNNH pinout, CL03B821KO3NNNH datasheet PDF, CL03B821KO3NNNH amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL03B821KO3NNNH ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL03B821KO3NNNH
820pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03B821KO3NNNH Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
CL03B821KO3NNNH Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V