CL03B821KO3NNNC
Mfr.Part #
CL03B821KO3NNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 16V X7R 0201
Tolerance :
±10%
Capacitance :
820pF
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
CL
Published :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.3mm
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
0.6mm
Height :
0.3mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
CL03B821KO3NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03B821KO3NNNC
CL 820pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03B821KO3NNNC Overview
A 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
CL03B821KO3NNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V