CL03B221KO3NNND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03B221KO3NNND
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 220PF 16V X7R 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Capacitance :
220pF
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
304.8μm
Length :
600μm
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e3
Height :
300μm
Tolerance :
10%
Multilayer :
yes
Dielectric :
X7R
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Thickness :
330.2μm
Number of Terminations :
2
Depth :
300μm
Datasheets
CL03B221KO3NNND
Samsung Electro-Mechanics CL03B221KO3NNND
220pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03B221KO3NNND Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
CL03B221KO3NNND Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V