CL03B103KQ3NNNH
Mfr.Part #
CL03B103KQ3NNNH
Description
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0201
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Not Required
Surface Mount
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Technology :
Standard
Voltage :
6.3VDC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminals :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
X7R
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Termination Style :
Pad
Width :
304.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Microwave Application :
No
Product Length (mm) :
0.6(mm)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e3
Construction :
SMT Chip
Product Depth (mm) :
0.3(mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Length :
600μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance (+ or -) :
10%
Lead Diameter (nom) :
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Tolerance :
10%
Height :
300μm
Rad Hardened :
No
Wire Form :
Not Required
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10nF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Radiation Hardening :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL03B103KQ3NNNH
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL03B103KQ3NNNH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:6.3VDC, Package / Case:0201, Number of Terminations:2, CL03B103KQ3NNNH pinout, CL03B103KQ3NNNH datasheet PDF, CL03B103KQ3NNNH amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL03B103KQ3NNNH ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL03B103KQ3NNNH
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03B103KQ3NNNH Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
CL03B103KQ3NNNH Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V