CL03A473KQ3NNNC
Mfr.Part #
CL03A473KQ3NNNC
Description
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 0201
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Height :
300μm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.047µF
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
0603
Thickness :
330.2μm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated DC :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
0201
Length :
0.6mm
Depth :
300μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
CL
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.3mm
Published :
Datasheets
CL03A473KQ3NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03A473KQ3NNNC
CL 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03A473KQ3NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
CL03A473KQ3NNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V