CL03A472KP3NNNC
Mfr.Part #
CL03A472KP3NNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 4700PF 10V X5R 0201
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness :
330.2μm
Capacitance :
4700pF
Temperature Coefficient :
X5R
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
CL03A472KP3NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03A472KP3NNNC
CL 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03A472KP3NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
CL03A472KP3NNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V