CL03A223KP3NNNC
Mfr.Part #
CL03A223KP3NNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0201
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated DC :
10V
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitance :
0.022µF
HTS Code :
Thickness :
330.2μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL03A223KP3NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03A223KP3NNNC
CL 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03A223KP3NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
CL03A223KP3NNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V