CL03A105MR3CSNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03A105MR3CSNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CL
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
HTS Code :
Thickness :
330.2μm
Datasheets
CL03A105MR3CSNC
Samsung Electro-Mechanics CL03A105MR3CSNC
CL 1μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03A105MR3CSNC Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL03A105MR3CSNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm