CL01Y105MR5NLNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL01Y105MR5NLNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 4V X7S 0306
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm
HTS Code :
Height :
0.5mm
Capacitance :
1μF
Length :
0.8mm
Temperature Coefficient :
X7S
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Temperature Characteristics Code :
X7S
Package / Case :
0306 (0816 Metric)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Voltage - Rated :
4V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
2015
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
CL
Datasheets
CL01Y105MR5NLNC
Samsung Electro-Mechanics CL01Y105MR5NLNC
CL 1μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)
CL01Y105MR5NLNC Overview
Programs on this device are of 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7S being the highest temperature coefficient.
CL01Y105MR5NLNC Features
a size/dimension of 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm