CK45-R3DD151KANRA
Mfr.Part #
CK45-R3DD151KANRA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 2KV RADIAL
RoHS Compliant
Width :
6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
10.9982mm
Temperature Coefficient :
-30/+15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
R
Diameter :
7mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
7.493mm
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Ceramic
Tolerance :
10%
No
Lead/Base Style :
Straight
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
150pF
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Thickness :
5mm
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial
Datasheets
CK45-R3DD151KANRA
TDK Corporation CK45-R3DD151KANRA
150pF Ceramic Capacitor 10% -30/+15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CK45-R3DD151KANRA Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -25°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is -30/+15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 2kV.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
CK45-R3DD151KANRA Features
with -30/+15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV