CK12BX470K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CK12BX470K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP CER 47PF 100V BX AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Length :
4mm
Diameter :
2.3mm
Temperature Coefficient :
BX
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
47pF
Terminal Shape :
Wire
Series :
Military, MIL-C-11015, CK12
Applications :
High Reliability
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Surface Mount :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Style :
Straight
Reference Standard :
MIL-C-11015/20
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CK12BX470K
Military MIL-C-11015CK12 CERAMIC CAPACITOR Axial Ceramic Capacitor 0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm BX ±10% 47pF