CK06BX332K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CK06BX332K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 200V 10% RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
No
Depth :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Molded
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Through Hole
Tolerance :
10%
Multilayer :
yes
Reference Standard :
MIL-C-11015
Temperature Characteristics Code :
BX
Capacitance :
3.3nF
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
22 Weeks
Height :
7.37mm
Number of Terminations :
2
Length :
7.37mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CK06BX332K
3.3nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
CK06BX332K Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
CK06BX332K Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V