CK06BX182K
Mfr.Part #
CK06BX182K
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Min Operating Temperature :
-55°C
Multilayer :
yes
Height :
7.37mm
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
1.8nF
Length :
7.37mm
Reference Standard :
MIL-C-11015
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Temperature Characteristics Code :
BX
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CK06BX182K
1.8nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CK06BX182K Overview
CK06BX182K Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient