CK06BX123KTR1
Mfr.Part #
CK06BX123KTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Non-RoHS Compliant
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
EAR99
Published :
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Custom Capabilities :
Tape and Reel
Reference Standard :
MIL-C-11015
Lead Pitch :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.37mm
Temperature Characteristics Code :
BX
Depth :
2.29mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
No
Series :
CK06
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
7.37mm
Capacitance :
12nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CK06BX123KTR1
CK06 12nF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations Radial
CK06BX123KTR1 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CK06BX123KTR1 Features
with the voltage - Rated DC of 100V