CK06BX105M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CK06BX105M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000000PF 520V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
2.5 %
Terminal Shape :
Wire
Length :
7.37mm
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
20%
Lead Diameter :
635 µm
Height :
7.37mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
11 Weeks
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
1μF
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Width :
2.29mm
Depth :
2.29mm
Lead Pitch :
5.08mm
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Reference Standard :
MIL-C-11015/19
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C