CK05BX823KTR1
Mfr.Part #
CK05BX823KTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Reference Standard :
MIL-C-11015
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2.29mm
Tolerance :
10%
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitance :
82nF
Length :
4.83mm
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
4.83mm
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
CK05
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Custom Capabilities :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
50V
Size Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
CK05BX823KTR1
CK05 82nF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations Radial
CK05BX823KTR1 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CK05BX823KTR1 Features
with the voltage - Rated DC of 50V