CK05BX822K
Mfr.Part #
CK05BX822K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP CER 8200PF 100V 10% RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Size Code :
Radial
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
5.1mm
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Capacitance :
8200pF
Tolerance :
±10%
Height :
4.8mm
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
2.29mm
Reference Standard :
MIL-C-11015/18
Datasheets
CK05BX822K
Military, MIL-C-11015, CK05 8200pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
CK05BX822K Overview
Ceramic capacitor is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to BX.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.1mm.
CK05BX822K Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
with BX being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V