CK05BX562K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CK05BX562K
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
No
Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
4.83mm
Reference Standard :
MIL-C-11015
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2.29mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Series :
CK05
Capacitance :
5.6nF
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
22 Weeks
Length :
4.83mm
Temperature Characteristics Code :
BX
Custom Capabilities :
Tape and Reel
Datasheets
CK05BX562K
CK05 5.6nF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations Radial
CK05BX562KTR2 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.08mm.
CK05BX562KTR2 Features
with the voltage - Rated DC of 100V